Zeewolde

“Niet normaliseren, maar wel reguleren” Stichting De Ambassade pleit voor verantwoorde cannabisverkoop

Een coffeeshop in Zeewolde? Voor Edwin Bax is het geen wild idee, maar een serieus plan.

Tijdens de uitzending van Zeewolde Kiest sprak Debbie Mulder met de initiatiefnemer van Stichting De Ambassade, die in Zwijndrecht al een cannabis social club runt. Bax wil nu ook in Zeewolde een vestiging openen, en dat zorgt – zoals verwacht – voor verdeeldheid onder inwoners.

Edwin Bax is geen onbekende in het ondernemerschap. Na twintig jaar een marketingbureau te hebben geleid, gooide hij het roer om. “Ik heb altijd een liefde gehad voor cannabis,” vertelt hij. Met zijn stichting runt hij nu een coffeeshop in Zwijndrecht – zonder winstoogmerk. “We willen het stigma rondom cannabisgebruik verminderen, zonder het te normaliseren. Net als alcohol moet je er verantwoordelijk mee omgaan,” aldus Bax.

Social club met pasjessysteem

Bijzonder aan De Ambassade is de opzet: leden kunnen via een pasjessysteem producten kopen.

Pasjes op een tafel met logo van de ambassade
Foto: Website de Ambassade Zwijndrecht

“Je wordt lid van de club, dat is gratis, en je aankoopgeschiedenis wordt bijgehouden – niet om te controleren, maar om goed advies te kunnen geven,” legt Bax uit. “We verkopen alleen cannabisproducten. Geen tabak, geen energiedrankjes, en zéker geen harddrugs.”
De stichting benadrukt een strikte scheiding tussen soft- en harddrugs en zegt daarmee een alternatief te bieden voor straathandel, waar die grens vaak wél vervaagt. “Veel mensen kopen liever in een schone en veilige omgeving dan via een dealer met een gemengde voorraad,” stelt Bax.

Geen reclame, wel impact

Een ander opvallend aspect: Stichting De Ambassade werkt zonder winstoogmerk. De opbrengsten gaan naar maatschappelijke doelen. “Van sportverenigingen tot lespakketten over verslavingspreventie – wij doneren jaarlijks anoniem aan lokale initiatieven,” vertelt Bax trots. “En we doen niet aan kortingen of aanbiedingen. We creëren geen vraag; we voorzien erin.”

Zeewolde als blinde vlek

Waarom Zeewolde? “In Zeewolde en omliggende gemeenten is geen coffeeshop. Inwoners rijden nu naar elders of belanden bij illegale thuisverkopers,” zegt Bax. “Dat is niet veilig en draagt bij aan criminaliteit. Een gereguleerde shop kan dat tegengaan.”
Hij stelt dat coffeeshops juist kunnen helpen om overlast te beperken. “We hebben een fijne verblijfsruimte, mensen kunnen binnen roken. En met duidelijke regels – bijvoorbeeld maximaal een uur verblijven – voorkom je overlast op straat.”

Gemengde reacties op social media

Op sociale media van Zeewolde Kiest werd voorafgaand aan de uitzending een poll gehouden. Ruim 120 mensen deden mee. Daaruit bleek dat 58% van de deelnemers niet positief was over het initiatief. De rest gaf aan geen duidelijke mening te hebben of juist wél positief te zijn.
De reacties geven een divers beeld:
• Zorgen over gezondheid en jeugd: “Niet faciliteren als je tegelijkertijd een rookvrije generatie als doel hebt,” schreef een deelnemer. Anderen vroegen zich af of het jongeren juist niet meer zou verleiden om te experimenteren.
• Pleidooi voor realisme: “Open een keer Snapchat in Zeewolde en de zooi wordt je om de oren gegooid,” stelt een ander. “Laten we het dan veilig maken.” Ook werd gewezen op het verschil in behandeling tussen medicatiegebruik en cannabis: “We slikken amfetaminen via de apotheek, maar een plantje moet illegaal blijven?”
• Twijfels over handhaving en locatie: Enkele reacties wezen op zorgen over toezicht. “De politie heeft het nu al druk,” aldus een deelnemer. Ook klonken er suggesties om prioriteit te geven aan speelvoorzieningen of het behoud van de Groene Schuur.
• Nuancering over overlast: “Kroegen geven meer overlast dan een coffeeshop. Alcohol is een harddrug volgens het Trimbos-instituut,” schreef een respondent.

Vervolg onduidelijk

Of het plan doorgaat, is nog onzeker. Volgens Bax is het onderwerp in de gemeenteraad besproken, maar een concreet besluit is er nog niet. “Er komt een vervolggesprek, dat is alles wat ik nu weet.”