Regionieuws

Lezingen en natuurbelevenissen centraal bij Vogelfestival Oostvaardersplassen

REGIO - Het bezoekerscentrum van de Oostvaardersplassen staat zondag in het teken van het Vogelfestival Oostvaardersplassen. De hele dag kunnen de bezoekers zich verdiepen in de natuur. Het programma staat in het teken van vogels, insecten en natuurbeleving. Bezoekers kunnen genieten van lezingen, excursies, een braderie en een uitgebreid kinderprogramma. “Vroeger was het Vogelfestival een stuk groter,” vertelt stadsboswachter Nancy Kerpershoek. “Door corona is het stil komen te liggen, maar sindsdien bouwen we het stap voor stap weer op.”

Het festival biedt een uitgebreid lezingenprogramma. Onder anderen Arjan Dwarshuis, Alexander Koenders en Jan Katsman verzorgen presentaties over vogels, fotografie en libellen. “Qua lezingen trapt Arjan Dwarshuis af. We hebben daarnaast onder meer Alexander Koenders, een grote naam in de natuurfotografie, en iemand die komt vertellen over raven,” zegt Kerpershoek.

Kinderen knutselen aan tafel met ouders erachter.
Foto: Staatsbosbeheer

Ook in de natuur zelf is er genoeg te beleven. Bezoekers kunnen kiezen uit wandelingen naar vogelkijkhutten en kanotochten in het Hollandse Hout. Er is een excursie per ecokar, een elektrisch aangedreven golfkar, door afgesloten delen van het gebied en naar verschillende mooie uitzichtpunten. “Dan maak je echt kennis met de Oostvaardersplassen,” legt Kerpershoek uit.

Kinderplein

Voor jonge bezoekers is er een speciaal kinderplein met activiteiten als insectenhotels maken, nestkastjes timmeren en schminken. Kerpershoek kijkt daar zelf het meest naar uit: “Ik vind het kinderplein ontzettend leuk. Op die manier kunnen we kinderen enthousiast maken voor de natuur met kleine activiteiten die hen laten kennismaken met alles om hen heen.”

Daarnaast is er een braderie op het festival. Bezoekers kunnen er kennismaken met een breed aanbod aan natuur- en vogelproducten, van verrekijkers en fotoapparatuur tot natuurboeken en informatie over vogelreizen. Ook zijn er kramen waar organisaties en initiatieven hun werk presenteren en bezoekers tips kunnen krijgen om zelf meer met natuurbeleving aan de slag te gaan. Nieuw dit jaar zijn onder andere de tweedehands vogel- en natuurboeken van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging (KNNV) en de micro-macrofotografie tent van CameraNU in samenwerking met OM System, waar bezoekers zelf de kleinste details van de natuur kunnen ontdekken.

Bewustwording en beschermen

Volgens Kerpershoek gaat het festival niet alleen om een gezellige dag uit, maar ook om bewustwording. “Alleen door goed te weten wat er allemaal is, kun je in de gaten houden welke problematiek speelt en wat voor invloed dat heeft op de natuur. Juist door bredere kennis kun je gerichter beschermen,” benadrukt ze.

Het Vogelfestival vindt plaats op 21 september van 10.00 tot 17.00 uur bij het Buitencentrum Oostvaardersplassen. Toegang tot het evenement en de lezingen is gratis.

Het volledige programma is te vinden via deze link.