Probleem was de op- en afbouwperiode van het festival. Dat overlapte met andere geplande evenementen op het terrein, het Nationaal Waterkamp (Nawaka) dat van 3 tot en met 12 augustus wordt gehouden en Mystic Garden, dat van 21 tot en met 23 augustus plaatsvindt en ook een opbouwperiode nodig heeft.
Volgens de voorzieningenrechter werd voor iedere editie afzonderlijk onderhandeld en is er voor 2026 geen overeenkomst gesloten. Van een automatische verlenging of afdwingbare afspraak was daarom geen sprake.
Graceland was naar de rechter gestapt omdat men vindt dat men er op basis van de eerdere afspraken vanuit mocht gaan dat er ook dit jaar weer een festival kon worden georganiseerd. De rechter is het daar niet mee eens: ten eerste werd er tot nu toe elk jaar een nieuwe afspraak gemaakt over de editie van dat jaar, ten tweede had het festival kunnen zien aankomen dat de op- en afbouwperiode daarin een probleem zou kunnen worden. “Zo bestond er in 2022 een overlap tussen het Graceland Festival en het Nationaal Waterkamp en dit heeft, zo blijkt uit het verslag van de evaluatie, tot de nodige spanningen geleid. Het mislukken van de onderhandelingen over de editie van 2026 is mede veroorzaakt door een overlap tussen het Graceland Festival, het Nationaal Waterkamp en het festival Mystic Garden.
Deze overlap van evenementen leidde tot organisatorische en veiligheidstechnische problemen bij het op- en afbouwen. In dit verband heeft Scoutinglandgoed gewezen op de aanwezigheid van 4.000 kinderen op het landgoed in het kader van het Nationaal Waterkamp. Uiteindelijk hebben partijen voor deze knelpunten geen oplossing weten te vinden,” oordeelt de rechter.
Eisen afgewezen
Graceland had geëist dit jaar wel weer terecht te kunnen op het scoutinglandgoed met haar festival en wilde, dat als de rechter daarin niet mee zou gaan, Scoutinglandgoed verplicht zou worden wel weer de onderhandelingen over een nieuwe editie op te starten. Verder wilde men 65.000 euro als voorschot op een mogelijke schadevergoeding.
De voorzieningenrechter heeft alle drie de eisen afgewezen en veroordeeld Graceland ook tot het betalen van de proceskosten. Het festival kan nog een bodemprocedure aanspannen, maar die zal geen gevolgen hebben voor de afspraken voor dit jaar.

085-0640737