Zeewolde

Gijs (7) zwemt in één keer af voor diploma B én C

ZEEWOLDE - De zevenjarige Gijs van Vuren uit Zeewolde heeft iets bijzonders gepresteerd: hij zwom in één week tijd af voor zowel zijn zwemdiploma B als C, en dat zelfs in één keer.

Gijs begon in september 2024 met zijn eerste zwemlessen voor diploma A. Nadat hij binnen tien maanden dat diploma had gehaald, volgden drie reguliere lessen voor diploma B. Afgelopen week zwom hij tijdens de vakantiezwemlessen bij zwembad Het Baken vier dagen achter elkaar een uur. Omdat de B-groep vol zat, werd hij bij de C-groep geplaatst.

Foto van jongen met rode kleding die twee zwemdiploma's vasthoudt.

Daar zagen de instructeurs direct dat hij opviel door zijn zwemvaardigheid. “Hij zwom zó goed dat hij in één keer mocht afzwemmen voor B en C,” vertelt zijn moeder. Een bijzondere prestatie, want normaal zit er maanden tussen de twee examens.

Gijs was dolblij: “Hij had echt een gevoel van YES!” Extra speciaal was dat zijn zwemjuf Danielle ook zijn juf was op basisschool De Toermalijn. Voor haar was het ook een bijzondere week: na 19,5 jaar bij Het Baken gaf zij haar allerlaatste week zwemles, om zich volledig te richten op het basisonderwijs.

Van ondiep naar open water

Het Zwem-ABC vormt de basis van het officiële zwemonderwijs in Nederland. Wie alle drie de diploma’s - A, B en C - heeft behaald, voldoet aan de Nationale Norm Zwemveiligheid. Vooral het C-diploma is belangrijk: het toont aan dat een kind niet alleen veilig kan zwemmen in een zwembad, maar ook in open water zoals plassen of brede sloten zonder stroming.

In Nederland is zwemles vanzelfsprekend, mede vanwege de vele wateren in ons land. Voor gezinnen voor wie zwemles financieel lastig is bestaat er ondersteuning, ook in Zeewolde. Via de gemeente of met behulp van de buurtsportcoaches kan een aanvraag worden gedaan bij het Jeugdfonds Sport & Cultuur. Zo krijgen ook deze kinderen de kans om zwemveilig te worden.